70 BİN ADET PULLU SAZAN YAVRUSU GÖLLERE BIRAKILDI

20.7.2019
419 kez Okunmuştur.

  Tokat  Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 11 ilçede toplam 14 göl ve gölete 70.000 adet pullu sazan yavrusu bırakıldı.

            Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan ``Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi`` çerçevesinde 2019 yılında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsünde üretilen 5,1 milyon sazan balığı yavrusu, ülke genelindeki 727 adet göl ve gölete bırakılmaya başlandı. Bu kapsamda Tokat Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilimizde 11 ilçede toplam 14 adet göl ve gölete 70.000 adet pullu sazan yavrusu bırakıldı.

            Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen ``Balıklandırma Programı`` çerçevesinde Tokat`ta balıklandırma çalışmalarına 1990 yılından itibaren başlandı. Günümüze kadar toplam 59 adet göl ve gölete 1.790.700 adet pullu ve aynalı sazan balığı yavrusu bırakıldı.

            Tokat Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, projenin amacı; iç sulardaki küçük ölçekli balıkçılığı destekleyerek kırsalda yaşayan vatandaşların kaliteli protein kaynağına ulaşmalarını sağlama ve hane halkı gelirini artırmakla beraber sportif olta balıkçılığı ve reakrasyonel balıkçılığın geliştirilmesine katkıda bulunma, su kaynaklarının korunarak su ürünlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek nesillere aktarılması olarak belirtildi.

 2019 yılı için göl ve göletlere bırakılan balık yavrularının ağırlığı ortalama 4-5 gram ve yavrular 3-4 yıl sonra avlanabilir yasal boy olan 40 santimetre büyüklüğe ulaşacak.

            Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin yaptığı değerlendirmede, ``Her yıl il merkezi ve ilçelerdeki bakanlıkça belirlenen göl ve göletlere 70.000-100.000 arasında yavru bırakılmakta, bu sayede su ürünleri stoklarının gelecek nesillere aktarılıp çoğaltılması, kaçak ve düzensiz avlanmanın engellenmesi, amatör ve  büyük balıkçılarca kontrollü avlanma yapılması,  bırakılan balıkların su ürünleri stoklarının korunması için en az bir kez üremelerine imkân tanınmasının, zaman ve boy konusundaki yapılan yasal süreler ve düzenlemelere uyulmasının sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından önem arz etmektedir.`` dedi.

            Şahin, uygulanan proje ve balıklandırma çalışmalarının hayırlı olmasını temenni etti. Daha sonra göl ve göletlere atılmak üzere İlçelere tahsis edilen balıklar gelen teknik personele teslim edilerek ivedi olarak su ile buluşmaları sağlandı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 20.07.2019
Güncelleme Tarihi : 20.07.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar