EFSANELERİN YAMANOĞLU’NA VEFASI

24.9.2019
1466 kez Okunmuştur.

   Türk Voleybol tarihinde Tokat’ımızın kıymetli bir yeri var. Milli Takım Antrenörlüğü ve Milli Takım oyunculuğu yapmış kıymetli spor adamlarımızdan Burhan Yamanoğlu, 90 yıllık ömründe Türk Voleybol tarihine adını övgüyle yazdırmış isimler arasında yer alıyor. Burhan Yamanoğlu’nun Milli Takıma kazandırdığı Tokatlı voleybolcular da Onun adını her yerde saygıyla anıyorlar. Türk Veteranlar Milli Voleybol Takımında Tokatlı voleybolcular bulunuyor. Bugün yaşları 60’lara dayanmış Tokatlı veteran voleybolcular, hemen her ortamda bir sosyal etkinlik ile bir araya geliyorlar. Bu etkinliklerin öncü isimlerden Vasfi Bayazıtoğlu, Türkiye Voleybol Federasyonu MHK Üyesi hemşehrimiz İbrahim Tarun ile bir araya gelerek Tokat’ımızda Burhan Yamanoğlu’nu onure edecek etkinliği gerçekleştirdiler.

  VOLEYBOLUN EFSANE İSİMLERİ YAMANOĞLU İÇİN BİRARAYA GELDİ

   Tokatlı olup da milli takıma dek yükselmiş, camianın içinde yer almış isimler, Tertip Komitesinin davetiyle 22 Eylül Pazar günü (dün) “VOLEYBOL EFSANELERİ BULUŞUYOR” etkinliğine katılmak üzere Tokat’taydılar.

Hali hazırda 90 yaşında olan Burhan Yamanoğlu Tokat Hüseyin Akbaş Spor Salonu’nda duygu dolu anlar yaşadılar. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, Milli Takım kaptanlığı ve antrenörlüğü yapmış isimlerden Hüseyin Özcoşan, Burhan Yamanoğlu’ndan övgüyle bahsettiler. Voleybolun en üst ligi olan EFELER LİGİ’nde ilimizi temsil eden Tokat Belediye Plevnespor Voleybol Takımının oyuncuları sahaya gelerek hem Burhan Yamanoğlu’na hem de efsane isimlere çiçek takdim ettiler.

DİMES Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Diren, Tokat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar Voleybol Federasyonunun hazırlattığı teşekkür şiltini ve plaketi Burhan Yamanoğlu’na takdim ettiler. Ona dair düşüncelerini, anılarını dile getirdiler.

Konuşmaların ardından Efsaneler maçına geçildi. Turkuaz forma ile sahaya çıkan Efsane İsimlerin karşısında Kırmızı Forma ile Tokat merkezdeki efsane isimler yer aldı.

TURKUAZ TAKIM: Solbaştan (Şükrü İpek – Ali Urgancı – Şakir Kayhan – Cabir Fatih Ayça – Hüseyin Özcoşan – Mehmet Bedestenlioğlu – Vasfi Bayazitoğlu – Nafiz Tekel – Mustafa Özüdiri – İsmet Hakan Yamanoğlu – Defne Yamanoğlu)

KIRMIZI TAKIM: Sol bastan (ayaktakiler) İbrahim Tarun – Münir Seçilmiş – Hayri Eryılmaz – Yusuf Yıldız – Ercan Yıldızlı – Adnan Özmen – Ferdi Şentarlı – Mustafa Saraçoğlu / (aşağıdakiler) Şeref Gürses – Osman Yardımcı – Refik Çetin – Hasan Güler – Mustafa Süsoy)

İki set üzerinden oynanan maçın Baş hakemliğini MHK Üyesi İbrahim Tarun, yardımcı hakemliğini Voleybol İl Temsilcisi Ertan Güveri yaptı.

Maçı 25-19 ve 29-27’lik set sonuçları ile 2-0 kazanan taraf Kırmızı takım oldu.

BURHAN YAMANOĞLU – MİLLİ VOLEYBOLCU

1930 Yılında Tokat ilinde doğdu.1956 yılında Anakara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini bitirdi.1953 yılında Ülkemizde kurulan ilk Voleybol A Milli Takımına seçildi.1954-1955 ve 1956 yıllarında Milli Takımda sporculuğu;

1959 yılında Beyrut Olimpiyatlarında Voleybol Milli Takımında antrenör ve sporcu olarak görev aldı. Aynı zamanda voleybol Milli Takımımızda takım kaptanlığı yaptı.1964 yılında İlimizde Fahri Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü ve Voleybol İl Temsilciliği hizmetlerinde bulundu.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 24.09.2019
Güncelleme Tarihi : 24.09.2019
En Son Yorumlar