TOKAT BÜYÜRSE TÜRKİYE BÜYÜR

10.1.2020
328 kez Okunmuştur.

 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Tokat’ta iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. 2020 yılında enflasyon ve faizde kalıcı tek hanenin görüleceğini söyledi. Eylül ayı itibarıyla yeni ekonomi programında anons ettikleri ve Türkiye için ekonomik olarak değişimin başladığı İş Dünyası Buluşmaları’nı Tokat’ta paylaşacaklarını söyleyen Bakan Bayraktar, “Tokat’ın bu değişim noktasında nasıl katkı ortaya koyacağını konuşacağız. Tokat’ın daha da fazla katma değer üretmesini sağlayarak Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayacağız. Tokat ne kadar büyürse Türkiye o kadar büyür. Tokat ne kadar zenginleşirse Türkiye o kadar zenginleşir.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir dizi ziyarette bulunmak ve programlara katılmak üzere dün Tokat’taydı. İlk olarak Tokat Belediyesini ziyaret eden Bakan Albayrak daha sonra Tokat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen “Türkiye İçin Değişim Başlıyor” sloganıyla yapılan ‘Tokat İş Dünyası Buluşması’ toplantısında  iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Özlem Zengin, Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Yücel Bulut, Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, iş dünyası temsilcileri ile kamu bankaları temsilcileri katıldı.

Programda Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik’in açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin son çeyrekte yüzde 5 büyüyeceğini söyleyen Albayrak, 2020 yılında enflasyon ve faizde kalıcı tek hanenin görüleceğini belirtti.

ENFLASYONLA MÜCADELE EN ÖNEMLİ ÖNCELİK

Enflasyonla mücadelenin en önemli önceliklerinden biri olacağını ifade eden Bakan Albayrak, “2018 yılında tüketici fiyatlarında enflasyon yüzde 25, üretici fiyatlarında enflasyon yaklaşık yüzde 45 civarındaydı. Bugün itibariyle 2019 yılında yüzde 12’nin altında yüzde 11,8 seviyesinde. Hedefin de altında bir iyileşme söz konusu. Türkiye türbülansların yaşandığı -2’lerdeki küçülmelerden sonra 2019 yılı üçüncü çeyrekte yaklaşık yüzde 1’e yakın pozitif bir ivme ele geçirdik. Her öncü gelişim her yeni gösterge; güven endekslerinden tutun, kapasite kullanımına kadar, düşen  faizlere kredi büyümelerine kadar ülke ekonomisinin daha iyiye gittiğini gösteriyor. İhracatta 180 milyar doların üzerinde bir rekor kırıldı ki bu Cumhuriyet tarihinde bir rekor. 2019 yılı en yüksek cari fazla verdiğimiz yıl oldu.” diye konuştu.

Bakan Albayrak, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yakalanan yaklaşık yüzde 1’lik büyüme sonrası dördüncü çeyrekte de beklentilerin üzerinde tahmini yüzde 5 büyümenin yakalanacağını ifade etti.

  “  TOKAT NE KADAR ZENGİNLEŞİRSE TÜRKİYE O KADAR ZENGİNLEŞİR”

Bakan  Akbayrak, eylül ayı itibarıyla yeni ekonomi programında anons ettikleri ve Türkiye için ekonomik olarak değişimin başladığı İş Dünyası Buluşmaları’nı Tokat’ta paylaşacaklarını söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Tokat’ın bu değişim noktasında nasıl katkı ortaya koyacağını konuşacağız. Tokat’ın daha da fazla katma değer üretmesini sağlayarak Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayacağız. Tokat ne kadar büyürse Türkiye o kadar büyür. Tokat ne kadar zenginleşirse Türkiye o kadar zenginleşir. İç ve dış politikada yaşanılan olaylar bize çok büyük tecrübe oldu. Ortadoğu Irak, İran, Suriye’de olanlar, Amerika için ticaret savaşları, biz bunlardan çıkardığımız derslerle Türkiye ekonomisini dönüştürmek ve değiştirmek zorundayız. Özellikle katma değeri ihracata ve istihdama dayalı bir ekonomik algıyı inşa edeceğiz. Reel sektörün önündeki en büyük engel dediğimiz faiz maliyetleri daha da düştükçe istihdam, ekonomik büyüme, üretim ekosistemini daha da büyüteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bu değişimin reel sektörün potansiyelini doğru stratejilerle bir daha durmayacak şekilde harekete geçireceğini dile getiren Bakan Albayrak, değişimin kolay bir iş olmadığını söyledi.

Albayrak, “Türkiye’de son 7 yılda kaydedilen güçlü ekonomik büyüme ve performans ve bu dönüşüm reel sektörün dönüşümüyle  birlikte olacak. Tüm bu değişim, dönüşüm özelinde reel sektörün borcunun sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde bilançoların iyileştirilmesiyle olacak. Bu da düşen maliyetler, faizler, yatırım noktasında daha cazip finansman, destekler ve teşviklerle olacak.” dedi.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 10.01.2020
Güncelleme Tarihi : 10.01.2020