CHP’Lİ Durmaz; “Çanakçı projesinin uygulanmasından vaz geçilmelidir ! ”

24.1.2020
534 kez Okunmuştur.

   CHP Tokat Milletvekili TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz’ın ÇED yönetmeliklerinin izleme ve denetleme faaliyetlerine yönelik yönetmelik değişikliklerini, olumlu ve olumsuz ÇED raporlarını ve Niksar Çanakçı deresindeki HES projesini sorduğu önergesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından cevaplandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Durmaz’ın önergesine verdiği cevapta; 2002-1019 yılları arasında 4.990 adet ÇED olumlu kararı, 33 adet ÇED olumsuz kararı verdiğini ve iptal/ iade sayısının toplam 1.074 adet olduğunu belirtti. 

Çanakçı Projesine 3 Kez İdari Para Cezası Verilmiş

Yine ilgili cevapta, ülke genelinde 2019 yılı içerisinde 198 adet HES projesinde denetim yapılmış olup 21 adet HES için idari yaptırım uygulandığı,  Çanakçı deresi üzerindeki denetimlerde 3 kez idari para cezası uygulandığı dile getirilmiştir. 

  Bakanlığın cevabını değerlendiren Durmaz, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önergemize verdiği cevapta Niksar Çanakçı deresi için 3 kez idari para cezası uygulandığı belirtilmiş olup, projenin ÇED yönetmeliğine aykırılığını teyit etmiştir. 3 kez idari para cezası alan bir projeye daha sonra yine aynı Bakanlık eliyle 2014 yılında ÇED gerekli değildir kararı çıkartılmıştır. Bu açıkça hukuka aykırıdır.” Dedi.

Durmaz açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; ÇED gerekli değildir raporunun verilmesi için gerekli ekolojik araştırmalar yapılmış, proje etüdü ve projenin su kaynaklarına vereceği zarar tespit edilmiş olmalıdır. Oysa Bakanlığın önergemize verdiği cevapta bu anlamda gerekli araştırmaların tamamlandığı belirtilmemiştir. Proje güzergâhının değiştirilmesi ve revize edilmesi projenin bölgenin doğal kaynaklarına, su kaynaklarına vereceği zararı gidermemiştir.

Revizeye rağmen, sonuçta su dere yatağından kaldırılarak 3 km cebri boruyla taşınmaktadır. Bu durumun vereceği zarar da açıktır.

Durmaz; Tarım ve Hayvancılığa ve doğaya zarar verecek her türlü  projeye karşıyız!

Cevapta kurum ve kuruluşların görüşü alınmıştır denilmiştir, ama bu kurumlar hangi kurumlar belli değil? Meslek odaları ve doğa hakları savunucularının  görüşü alınmış mıdır? Bölge halkının görüşüne başvurulmuş mudur? Ne yazık ki hayır!  

Bilimsel bir araştırmaya gidilmiş midir belli değil! Ben yaptım oldu zihniyetiyle yürütülen işler sonuçta bölgemize büyük zarar vermektedir.

Tokat’ımızın doğasına ve su kaynaklarına zarar verecek, yeşilimizi yok edecek, tarım ve hayvancılık faaliyetlerine zarar verecek her türlü projeye karşıyız!

 Çanakçı projesinin uygulanmasından vaz geçilmelidir! 

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 24.01.2020
Güncelleme Tarihi : 24.01.2020