MEZUN OLDUĞU OKULA ARSA BAĞIŞLAYACAK

1.2.2020
180 kez Okunmuştur.

   Tokat Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 1973 yılı mezunu Seyhan Arıkan, mezun olduğu okula 5 dönüm arsa bağışlayacağını kamuoyu ile paylaştı.

Tokat Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi velileri okullarının gelecekte kapanması veya taşınması korkusunu yaşarken, durumdan haberdar olan hemşerimiz Seyhan Arıkan (70) mezun olduğu okul için arsa bağışlayacağını duyurdu. Seyhan Arıkan okulun kapanmasının resmiyet kazanması halinde mezun olduğu okulun adının yaşatılması için bağış yapacağını ifade ederek, “Tokat’ta el işleri ve el sanatları kıymetlidir, Tokat’ın hanımları el sanatlarına çok büyük emek verirler, el becerileri farklıdır. Buranın verdiği ilhamla yetenekleri çok gelişmiştir. Tokat’ın kültüründe yetişen kızlar çok marifetlidir ve bu okuldan mezundur. 1938 doğumlu ablam Sevim Vahitoğlu, 1930 doğumlu amcamın kızları, ben de 1949 doğumluyum ve hepimiz buradan mezun olduk. Bizim tarlamız, bağımız, bahçemiz vardı ama tarlada çalışmadım el işi yaptım. Bu okuldan mezun oldum ayrıca dikiş-nakış, ev idaresi, yemek, moda alanlarında açılan yaklaşık on kurstan belgeler aldım. Bu okul yaşayan tarih, geçmiş ve bugünkü tarihi temsil ediyor. Buranın yıkılması yaşayan canlı bir tarihi yok etmektir. Tokat’a ait olan bir kültür yok edilmiş olur şayet kapatılırsa. Ben bu okulun yıkılmasını istemiyorum. 20 dönüm arazimin 5 dönümünü okul için bağışlıyorum. Ayrıca okulun temelinin atılması için para bağışında bulunacağım.” dedi.

APARTMAN YÖNETİMİ BÖLÜMÜ AÇILMASINI VASİYET ETTİ

Seyhan Arıkan, “Apartman yönetimi ile ilgili 23 senedir devam etmekte olan bir mahkeme süreci yaşadım. 11 Şubat 2020 tarihinde mahkeme son bulacak. Mahkeme neticesinde haklı taraf olduğum ve adaletin haklıdan yana tecelli edeceğini umduğum için oradan alacağım ücret de dahil olmak üzere, arsamı ve belli bir miktar parayı lise ve üniversitede Apartman Yönetimi Bölümü açılması vasiyeti ile mezun olduğum bu okula bağışlıyorum.” şeklinde konuştu.

  “ BU LİSE BİZİM GEÇMİŞİMİZ”

Pilot Şehit Güngör Gümüşay’ın kız kardeşi, Mahperi Hatun Lisesi mezunu Gülsüm Karaca (63) yıllar sonra mezun olduğu okula usta öğretici olarak döndüğünü belirterek, “Okulumun yıkılacağını duyunca hayal kırıklığına uğradım. Burası bizim geçmişimiz, yok edileceğini duyunca çok üzüldüm. Bu okulda çok değerli hocalarımız vardı. Emine Özkan hocamızın dikişine Türkiye hayrandı. Anatürk hocamızın nakışı herkesçe bilinirdi. Münevver Coşkun hocamızın üzerimizde çok büyük emekleri var. Birçok yönetici, ev hanımı öğretmen, anne ve marifetli kadın yetiştiren bu okulun eğitim ve öğretime devam etmesi için yetkililerden okulumuza sahip çıkmalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“OKULUN HİKAYESİ ETKİLEYİCİ “

Tokat Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliğinin gönüllü üyesi yazar Ayla Bağ ise, “Okulun yıkılmaması konusunda okul mezunları ile görüşüp onların hikayelerini dinlediğimde çok etkilendim. Kadim şehrimizin kadim yöneticilerinden Valimiz sayın Dr. Ozan Balcı, Belediye Başkanımız sayın Av. Eyüp Eroğlu ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Küçükali’nin bu konuya hassasiyetle yaklaşıp çözüm getireceklerine olan inancım sonsuz.” şeklinde konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 1.02.2020
Güncelleme Tarihi : 1.02.2020
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar