OKULLARA KİTAP SETLERİ HEDİYE EDİLDİ

15.2.2020
1193 kez Okunmuştur.

  Kitap  Tokat  projesi kapsamında merkez ve ilçeler dahil olmak üzere bütün ilkokul, ortaokul ve liselere Arapça, Almanca ve İngilizce kitap setleri ile ilkokul sınıf kitaplıkları için toplumun hafızasında derin izler bırakan tarihi şahsiyetlerin yaşam öykülerinin işlendiği kitap setleri kazandırılıyor.

  Tokat  Valiliği uhdesinde Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il geneli uygulanan Kitap Tokat projesi kapsamında bütün ilkokul, ortaokul ve liselere Arapça, Almanca ve İngilizce kitap setleri hediye ediliyor.

İl geneli bütün ilkokullara; okul kütüphaneleri için 106 çeşit kitaptan oluşan 292 adet İngilizce kitap seti, sınıf kitaplıkları için 48 çeşit tarihi şahsiyetlerin yaşamöykülerinin yer aldığı 2000 adet kitap seti olmak üzere toplamda il geneli bütün ilkokullara 126. 952 kitap dağıtılacak.

İl geneli bütün ortaokullara; okul kütüphaneleri için 63 çeşit kitaptan oluşan 26 adet Arapça kitap seti; okul kütüphaneleri için 71 çeşit kitaptan oluşan 192 adet İngilizce kitap seti olmak üzere toplamda il geneli bütün ortaokullara 15.270 kitap gönderilecek.

İl geneli bütün liselere; okul kütüphaneleri için 20 çeşit kitaptan oluşan 40 adet Almanca kitap seti; okul kütüphaneleri için 45 çeşit kitaptan oluşan 26 adet Arapça kitap seti; okul kütüphaneleri için 18 çeşit kitaptan oluşan 108 adet İngilizce kitap seti olmak üzere toplamda il geneli bütün liselere 3.914 kitap kazandırılıyor.

KİTAP DAĞITIMI İÇİN TÖREN

Kitaplarının temsili dağıtımı için Z kütüphanede tören düzenlendi.  Programa Vali Dr. Ozan Balcı, Garnizon ve  48. Piyade Eğitim Alay Komutanı Piyade Albay Ayhan Ocak, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Murat Kınay, kurum müdürleri, daire amirleri ve öğrenciler katıldı.

KİTABIN BAŞKENTİ TOKAT

  Program Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin sunduğu müzik dinletisi ile başladı. Sonrasında konuşma yapan Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ı kitabın başkenti ilan ettik. Nitelikli kültür sahibi olabilmek nitelikli bilgiye sahip olmak lazım, bunun en güzel yolu da kitap. Kitap Tokat Projesi kapsamında başta kitap okuma komisyonları olmak üzere öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Onları destekleyen İl Milli Eğitim Müdürümüze, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimize, Kaymakamlarımıza, velilerimize teşekkür ediyorum. Hedefimiz kütüphanesi olmayan anaokulu, ilkokul, ortaokul kalmayacak, liselerden de belli liseleri yapıyoruz tüm Tokat’ta.  İki yıl içerisinde bu projeyi bitirmiş olacağız. Kütüphanesi olmayan okul bana göre eksik bir okul, kesinlikle kütüphane kurulması lazım. Bu sene İl Genel Meclisimiz karar aldı. Özel İdare bütçesine koyduk, yaklaşık 50 tane anaokulu, ilkokul, ortaokulda Tokat merkez başta olmak üzere beldelerimize ilçelerimize zenginleştirilmiş kütüphane yapacağız. Türkiye’de ilk olarak Bebek ve Çocuk Kütüphanesini kurduk, Tokat’a kazandırdık. Gençlik Spor Müdürlüğü’nün yanında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü Çocuk Kütüphanesi birde Kültür Sanat Okulu kurulacak. Muhtemelen bir buçuk aya kadar biter. Tokat bir Çocuk Kütüphanesi birde Kültür Sanat Okulu kazanmış olacak. Biz çocuklarımızı çok seviyoruz, onları destekliyoruz yüreklendiriyoruz. Onların her alanda gelişmeleri de bizi yakından ilgilendiriyor. Hedefimiz Tokat’ı akademik alanda hem üniversiteye hazırlık sınavlarında hem de liseye hazırlık sınavlarında ilk beş yılda ilk beşe sokmak. Spor Tokat Projesi de çok güzel ilerliyor. Akademik başarıyı aynı zamanda spor, müzik, resmi önemsiyoruz.” Dedi.

Vali Balcı, “48 tane kitabı, kitap okuma komisyonundaki öğretmenlerimiz üç dört ay boyunca kendileri seçtiler. Emeği geçen öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Suat Turgut hoca bunları yazdı, resimlediler. Çok emek verildi. Tüm Tokat’ta ki okullara, merkez başta olmak üzere, ilçelere, beldelere, köylere kitapları koyuyoruz. Yabancı dil okuma kitapları konusunda eksiğimiz vardı, Özel İdare Bütçesinden 60 bin yabancı dil kitabı kazandırılıyor. İngilizce, Almanca, Arapça yabancı dil kitapları var. Çok güzel bir çalışma oldu. Hayırlı uğurlu olsun. Bunların hepsi çocuklarımız ve Tokat’ımız için.  Emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum. “şeklinde konuştu.

YAZARLIK ATÖLYELERİNİ TAMAMLAYAN ÖĞRENCİLERE SERTİFİKALAR TAKDİM EDİLDİ

İLESAM, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Türkiye’de sadece 7 ilde uygulanan Yazarlık Atölyeleri açılmıştı. Tokat’ta başarılı bir süreç içerisinde İLESAM adına yapılan atölye çalışmaları nihayetlendi. İLESAM, Kültür Bakanlığı adına gelen sertifikalar öğrencilere Vali Dr. Ozan Balcı ve il protokolü tarafından takdim edildi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 15.02.2020
Güncelleme Tarihi : 15.02.2020