8 Bin Ceviz Fidanın Toprakla Buluştuğu Alanda İnceleme

22.6.2020
2186 kez Okunmuştur.

   Vali Dr. Ozan Balcı, Bakışlı Köyünde yaklaşık 600 dönümlük alanda 8 bin  adet ceviz fidanın toprakla buluştuğu alanda incelemelerde bulundu. Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’taki ceviz üretiminin iki katına çıkarılacağını kaydederek, “Çiftçinin, üretimin dostuyuz. Tarımın yanındayız. Tarım ve hayvancılığa tam destek veriyoruz.” dedi.

Tokat Valiliği koordinesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, Tarım Tokat Tokat Cevizle Kalkınıyor Projesi kapsamında, DOKAP ve İl Özel İdaresinin bütçe desteğiyle, Devlet-vatandaş işbirliği ile Tokat merkeze bağlı Bakışlı Köyündeki ceviz üretim sahasında incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı “Yaklaşık 8 bin cevizi burada toprakla buluşturdunuz. Şimdi de damlama sulama sistemini kuruyorsunuz. Hayırlı güzel bir iş yaptınız. Tokat’ta ceviz üretimini önemsiyoruz. 250 bin cevizi toprakla buluşturduk. Yine 150 bin cevizimizi tohumdan yetiştirdik fidan halinde. Onları da Niksar Cevizi aşıladık. Dikim zamanı geldiğinde dikeceğiz. Bütün Tarım teşkilatında ve Orman teşkilatında çalışan çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Tokatlı hemşerilerimize faydalı hayırlı güzel işler yaptınız.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı sözlerine şöyle devam etti: “Bir tanesini 2200 dönüm, bir tanesi 1200 dönüm olmak üzere Türkiye’nin en büyük iki tane ceviz bahçesini kurduk. Bakışlıda da 600 dönüm alanda ceviz bahçesi kurduk. Tarım ve Orman Bakanlığımız, Özellikle de Orman Genel Müdürlüğümüzden 3 milyon TL, İl Özel İdaresinden de 1.5 milyon TL kaynak aldık. Yaklaşık 5 milyon TL’ye yakın kaynakla da damlama sulama sistemi kuruyoruz. Burada ve diğer alanlarda kuracağımız damlama sulama sisteminin sulayacağı fidan sayısı da 60 bin adet civarında. Bunun yanında 65 bin adette meyve yetiştirdik. Onları da aşıladık, inşallah çok kısa zamanda toprakla buluşturacağız. Tarımın üretimin çiftçinin dostuyuz. Tokat’a, Tokatlı hemşehrilerimize, çiftçimize, üreticimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı sözlerini şöyle tamamladı. “Bu proje Türkiye’nin geleceğine yapılan bir yatırım esasında. Çok güzel önemli işler yaptınız. Başta Tarım Müdürümüze ve ekip arkadaşlarına, Orman İşletme Müdürümüze, mühendislerimize, mimarlarımıza olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Proje Bakışlı köyüne, memlekete millete hayırlı uğurlu olsun.”

İncelemelere Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Orman İşletme Müdürü Mehmet Sandalcı’da ve yetkililer ile Bakışlı Köyü Muhtarı eşlik etti.  

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 22.06.2020
Güncelleme Tarihi : 22.06.2020
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar