Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evi Açılışı Yapıldı

5.7.2020
2694 kez Okunmuştur.

    Vali Dr. Ozan Balcı Sulusaray Kaymakamlığınca oluşturulan, ilçede tarım alanlarında ve vatandaşların kullandığı eski eşyalardan oluşan  ‘Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evi’nin açılışına katıldı.

  Kültür müzesinin kaybolmaya yüz tutan kültürel eşyalardan oluştuğunu söyleyen Sulusaray Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar “Gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla yoğun çabalar harcanarak Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evi oluşturuldu. Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evinde ilçe merkezinden ve 14 köyden insanların hayatında iz bırakan küpler, mutfak ve tarım aletleri, radyolar, aydınlatma ve ısıtma amaçlı olarak kullanılmış olan lüks lambaları, av tüfekleri, dokuma makineleri, beşikler, kağnılar, telefonlar, bozuk paralar, traktörler, faytonlar, müzik aletleri, çamaşır makineleri ve teraziler olmak üzere yaklaşık 800 parça eser bağış yoluyla toplanarak Sulusaray Kaymakamlığı tarafından İlçe Merkezinde oluşturulan Geleneksel Yaşam Müzesinde sergilenmekte.  Geleneksel Yaşam Müzesinde eserlerin sergilenmesinin yanı sıra oluşturulan Kültür Evinde öğrencilerin müze kütüphanesinden seçmiş oldukları eserleri okuyarak zamanı verimli geçirmeleri, Kurum ve Halk toplantıların yapılabileceği bir alan bulunuyor.’’ dedi. 

Kaymakam Ahmet Vezir Baycar’ın ardından konuşmasını gerçekleştiren Vali Dr. Ozan Balcı Emeği geçenlere teşekkür ederek, “Geleneksel Yaşam Müzesi ve Kültür Evinin açılmasından duyduğum mutluluğumu ifade etmek istiyorum. Emek verilmiş ve çok güzel bir iş yapılmış. Emeği geçen başta ilçe Kaymakamımız olmak üzere, Belediye Başkanımıza, daire amirlerimize destek veren bütün Sulusaraylı hemşerilerime tek tek yürekten teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Çekerek Projesi Bittiğinde Artova, Yeşilyurt, Sulusaray İlçelerimiz İhya Olacak

Vali Dr. Ozan Balcı ayrıca konuşmasında Çekerek projesinin devam ettiğini ve tamamlandığında bölge ekonominse büyük katkı sağlayacağını ifade ederek, “Burası aslında Çekerek Havzası. Burada bir numaralı geçim kaynağı Tarım. Bildiğiniz üzere Çekerek Havzası projesi var. Ben bunun gerçekleşeceğini de düşünüyorum. Tarımdan altyapıya, kültürden sanata, üstyapıya kadar hayatın ve yaşamın her alanında büyük dev bir proje yürüyecek. Şu anda proje aşamasında ve geliştiriliyor. İnşallah en kısa zamanda da gerçekleştirileceğine inanıyorum. O zaman Tokat’ı ilgilendiren kısmı ile Artova, Sulusaray Yeşilyurt ilçelerimiz ihya olmuş olacak Allahın izniyle. En önemlisi de Tarım. Göletler ve barajların bitmesi ile Çiftçimiz köylümüz esnafımız daha çok zenginleşecek. Bu sizin bir numaralı hedefiniz kültürel ve sanatsal yaşam, altyapı, üstyapı, kısacası insan yaşamına değer katma anlamında çok güzel işler olacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, “Hepinize teşekkür ediyorum. Bu güzel tesisin açılmasında emeği geçen Kaymakamımız başta olmak üzere ekip arkadaşlarına, belediye başkanımıza, il genel meclis üyelerimize, daire amirlerimize ve hepsinden önemlisi Sulusaraylı hemşerilerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” diyerek sözlerini son verdi.    

Konuşmaların ardından Müzenin açılışını gerçekleştiren Vali Dr. Ozan Balcı,  300 yıl öncesinden günümüze kadar kullanılan araç, gereç ve kültürel yaşama ait eserlerin bulunduğu müzeyi gezdi. Açılışa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Sulusaray Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar,  Sulusaray Belediye Başkanı Necmettin Coruk, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Gökçe, daire amirleri ile vatandaşlar katıldı.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.07.2020
Güncelleme Tarihi : 5.07.2020
En Son Yorumlar