Çamlıbel Ovası Sulama Sezonu Başladı

5.7.2020
1897 kez Okunmuştur.
  Vali Dr. Ozan Balcı, 85 bin 890 dekar tarım arazisini sulayacak Bedirkale Barajı Sulama Birliğine bağlı 2020 Yılı Çamlıbel Ovası Sulama Sezonunun açılış programına katıldı.

Tokat, Bedirkale, Çamlıbel, Karkın, Ortaören, Çubuklu, Avşarağzı, Dodurga köyleri, Yeşilyurt ilçesi  Büğet  ve  Kavunluk köyünde 24 bin dekar tarım arazisini sulayacak Bedirkale Barajı, Çamlıbel, Aktepe mahallesi, Kızık, Karkın ve Ortaören köylerinde 19 bin dekar tarım arazisini sulayacak Kızık Barajı, 910 dekar tarım arazisini sulayan Günçalı Barajı, Çamlıbel, Dereağzı, Günçalı, Güzelce, Kervansaray, Yatmış ve Aktepe köylerinin 5 bin dekar arazisini sulayan Güzelce Barajı  olmak üzere toplam 48 bin 910 dekar tarım arazisini sulayan Bedirkale Sulama Birliğinin 2020 Yılı Çamlıbel Ovasının Sulama Sezonu açılış programı Bedirkale Barajında düzenlendi. 

Tarım arazilerine ilk suların bırakıldığı programda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, sulama sezonunun çiftçilere hayırlı ve bereketli olmasını diledi.

500 Bin Dekar Alan Sulanıyor
Tokat’ın toplam arazisinin 10 milyon dekar olduğu düşünüldüğünde yarısının orman, yarısının ise  tarım alanı ve mera olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bizim 3 milyon 700 bin dekar tarım alanımız var. DSİ, Özel idare ve diğer kurumların yaptıkları barajlar, göletler, sulama kanalları ile 2 milyon 300 bin alanın yaklaşık 500 bin dekar alan sulanabiliyor.” dedi.

Çiftçinin, Tarımın, Toprakların Dostuyuz
Devletin imkanları ile yapılan barajların ve göletlerin tamamlanmasıyla da 400 bin dekar alanın daha sulanabilir hale geleceğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu da çiftçinin ekonomik durumunu daha iyi hale getirecek. Tokat zaten tarım memleketi. Bizler de her zaman çiftçinin, tarımın, toprakların dostuyuz. Onlara destek vermekten de büyük mutluluk duyuyoruz. Memleketimizin milletimizin kaynakları ile devletin gerçek sahibi milletimize hizmet etmekten gurur duyuyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.``diye konuştu. 

100 Bin Koyun Projemize Koyunculukla Uğraşan Herkes Başvurabilir
5 Yılda 5 yüz Bin Koyun Projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, “Koyun almak isteyenler başvuruda bulunsunlar. Sıfır faizli olmak üzere koyunculukla uğrayan herkese 100 tane koyun veriyoruz. Projemiz memleketimize, milletimize, Tokat’ımıza ve Tokatlı vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun.” dedi. 

Düzenlenen programa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra, DSİ Müdürü Ali Çetinkaya, Turhal Şeker Fabrikası Müdürü Hulusi Yüksel, protokol mensupları, muhtarlar ve çiftçiler katıldı. 
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.07.2020
Güncelleme Tarihi : 5.07.2020
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar