TOKAT MİLLÎ PİYANGO İHYA BALAK FEN LİSESİNDE DİJİTAL BULUŞMASI

15.9.2020
4264 kez Okunmuştur.

Tokat Millî Piyango İhya Balak Fen Lisesi son sınıf öğrencileri 2020 YKS’de ilk bine girerek derece yapan mezunlarıyla çevrim içi ortamda buluştu.

  1. sınıfa geçen ve üniversite sınavlarına hazırlanan son sınıf öğrencilerinin motivasyonlarını artırmak amacıyla okul rehberlik servisi tarafından yine faydalı bir etkinlik gerçekleştirildi.

                2020 YKS’de Türkiye derecesi yapan mezun öğrenciler Hüseyin Zait Mantar (Türkiye 6.sı), Mustafa Mert Düzenli (Türkiye 83.sü), Batuhan Canlı (Türkiye 238.si), Eren Hayrettin Arım (Türkiye 524.sü) ve Alperen Aydın (Türkiye 834.sü ) çevrimiçi ortamda zoom uygulaması üzerinden bu sene sınava hazırlanan alt sınıftaki kardeşleriyle buluşarak onlara tecrübelerini aktardılar. Buluşma okul rehberlik öğretmeni Fahrettin Kerim Seferoğlu tarafından organize edildi. 11 Eylül Perşembe günü saat 21.00’den 23.30’a kadar devam eden sohbet son sınıf öğrencileri açısından çok verimli geçti. 12. sınıf öğrencileri mezunlara akıllarındaki tüm soruları sorma imkânı buldular ve onları büyük bir dikkatle dinlediler.

                “Sınava nasıl bir psikolojiyle hazırlandınız? Denemeleri nasıl takip ettiniz ve deneme analizlerini nasıl yaptınız? Sınav stresini nasıl yönettiniz? Bu süreçte aile ve arkadaşlarınızla iletişiminiz nasıldı? Okul kursları sınava hazırlıkta ne kadar faydalı oldu? Ders çalışmaktan bıktığınız oldu mu bu durumlarda ne yaptınız? Okulun sınav başarınıza katkısı oldu mu?” öğrencilerin merak ederek cevap aradığı başlıca konulardı.

Mezun öğrenciler kendilerine yöneltilen soruları içtenlikle yanıtladılar:

Hüseyin Zahit Mantar, abim de bu okulda okudu. Şimdi güzel bir üniversitede. Büyük hedefleri vardı. Ona baktıkça gıpta ediyordum. Ben de büyük hedefler koydum kendime. Fen lisesine adım atar atmaz kendimi hiç salmadan, rehavete kapılmadan dört yıl boyunca düzenli bir çalışma temposu tutturdum. Bu süreçte ailemin, öğretmenlerimin, sınıfımdaki arkadaşlık ortamının ziyadesiyle katkısı oldu. İsteyerek geldim ve mutluluk duyarak mezun oldum, dedi.  

Mustafa Mert Düzenli, bu süreçte okuldaki eğitim öğretim ortamının kendisine başarı odaklı motivasyon sağladığını, ders çalışmayı seven bir öğrenci olduğu için istikrarı elden bırakmadığını ifade etti. Öğretmenlerin verdiği kaynakları kullandığını, okul kurslarına düzenli devam ettiğini ve başka bir desteğe ihtiyaç duymadan hedeflerine ulaştığını söyledi.

Batuhan Canlı,  dersi derste öğrenmenin önemine değindi. Öğretmenleri dikkatle dinledim, derslerde düzenli not tuttum, her akşam derste işlenen konuları tekrar ettim ve bir sonraki konuya hazırlık yaptım; başarı kaçınılmazdı, dedi.

Eren Hayrettin Arım, okul ve pansiyon ortamının başarıda çok büyük etkisi olduğunu dile getirdi. Alt sınıflarda ders çalışmakta zorlandığını, bir türlü motivasyon sağlayamadığını, bu süreçte öğretmenlerin ve rehberlik servisinin sürekli desteğini gördüğünü söyledi. Öğretmenlerimiz bizlere bir merhaba kadar yakındı. Hem okulda hem pansiyonda istediğimiz zaman sorularımı soruyordum, anlamadığım konularda desteklerini hiç esirgemediler. Rehber öğretmenimiz de beni sürekli takip etti, son iki yılda yakaladığım çalışma temposu beni buralara getirdi. Bu süreçte içinde bulunduğum Fen Lisesi ailesine minnettarım, dedi.

Alperen Aydın, büyük hedefleri olan bir öğrencinin bulunduğu okuldaki öğretmenlerin her yönüyle donanımlı olması gerekir. Ayrıca belli yönleriyle öne çıkan ve öğrenci üzerinde olumlu etkiler oluşturan nitelikli bir okul kültürü olmalı. Bu bağlamda Millî Piyango İhya Balak Fen Lisesi tam da olması gereken özelliklere sahip. Bütün bunların yanında aslında başarının anahtarı insanın kendisindedir. Sahip olduklarını gerektiği gibi kullanmayıp günlerini boş boş geçirerek yolda kalanlar da var elbet. Sizlere tavsiyem, öğretmenlerinizi dikkatli dinleyin. Onların söylediklerine tam olarak uyun. Bu okul insana tam bir hayat disiplini sağlıyor. Kıymetini bilir ve sorumluluklarınızı yerine getirirseniz başarınızın önündeki hiçbir engelin sizleri yıldıramayacağını göreceksiniz, diyerek sınava hazırlanan son sınıf öğrencilerine başarılar diledi.

Rehberlik Öğretmeni Fahrettin Kerim Seferoğlu, bu sohbetin çok faydalı olduğunu söyledi. Tam seksen öğrenciyle iki buçuk saat boyunca dolu dolu geçen bir sohbetin kendisini ziyadesiyle memnun ettiğini söyledi. Başarıya ulaşmış örnek öğrencilerin başarmak isteyen öğrencilerle tecrübelerini, çalışma yöntemlerini, zorluklarla nasıl mücadele ettiklerini, hedefe nasıl kilitlendiklerini ve süreci nasıl yönettiklerini paylaşmaları; okulumuz adına, öğrencilerimiz adına, ülkemiz adına güzel sonuçlar getirecektir, diyerek sohbete katılan herkese teşekkür etti.

               

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 15.09.2020
Güncelleme Tarihi : 15.09.2020