Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şubesi Başkanı Ali Bal: “Dilimiz vatanımızdır.”

26.10.2021
641 kez Okunmuştur.

  25  Eylül 2021 tarihinde göreve gelen Yönetim Kurulu, Ali Bal başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Yönetim Kurulu Üyeleri’ninkatıldığı toplantıda önemli gündem maddeleri vardı.
TDED Tokat Şube Başkanı Bal: “Dilimiz, evimizdir, vatanımızdır.”
Gündeme dair konuşan Bal şunları kaydetti:
“TDED Tokat Şubesi olarak yeni yönetimde yer alan arkadaşlarımızla bir araya geldik. İlimiz, ülkemiz; dilimiz ve kültürümüz için önemli kararlar aldık. Yerelden başlayarak yıl içinde yapacağımız faaliyet ve projelerimizi konuştuk, bir takvim çıkardık. Özellikle dilimizin korunması için herkesle iş birliği içinde olacağız. Çocuklarımızı, gençlerimizi ve geleceğimizi güvence altına almanın en önemli yolu Türkçemize sahip çıkmaktan geçiyor. Diliniz yoksa eviniz yoktur, dilini kaybeden millî şuurunu kaybeder, millî şuurunu kaybedenin de vatanı olmaz.”
“Dilimiz Kimliğimizdir”
TDED Tokat Şubesinin yapmayı planladığı çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulunan Bal’ın konuşmasından öne çıkan hususlar:
“Başta Tokat’ın kültürel zenginliğinden istifade ederek, Tokat’ın değerlerini tanıtmayı, Tokatlı kültür ve sanat insanlarını, yazar ve şairleri genç kuşaklara aktarmayı vazifeyi biliyoruz. Bu bağlamda okuma grupları oluşturmak suretiyle kitap tahlilleri yapacağız, genlerimizle bir araya geleceğiz. Dilimizin zenginliklerini anlatacağız. Konferanslar, okur- yazar buluşmaları, şiir şölenleri yapacağız. Dilimiz kimliğimizdir, varlığımızı dilimize borçluyuz.”
“ Gençlerimizi seviyoruz, onları anlamak istiyoruz”
Her nesil, kendi devrinin hususiyetlerine göre şekilleniyor. Şartlar değişiyor, kültür değişiyor, etkileşim içindeyiz. Değişime direnmek yerine kökümüzden kopmadan, gençlerimizle ortak bir dilde buluşmak zorundayız. Gençlerimizle birlikte güzel işler yapacağız.
“Tüm kurumlarla iş birliğini önemsiyoruz.”
Valiliğimiz, Belediyemiz, Üniversitemiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile iş birliği protokolleri yaparak sahaya ineceğiz, çocuklarımıza, gençlerimize gideceğiz. Yarışmalar yapacağız. Gençlerimizin edebî eserlerimizi okumalarını sağlayacağız.”
“Tokat, şairler yurdu.”
Şiire ayrı bir önem verdiklerini belirten Bal, şiir şölenleri yapacakları bilgisini paylaştığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Tokat’ımızın tabiî güzelliklerini tanıtmak istiyoruz. Her coğrafyanın kendine has güzellikleri var. Tokat bu yönüyle oldukça zengin bir il. Gelenekselleşen kültürel faaliyetler yaparak geleceğe güzel bir miras bırakmak istiyoruz. İlimiz akzambaklar diyarı. Oldukça özel bir çiçek. Bu güzelliği ilimizle anmak ve duyurmak için “Akzambaklar Şiir Şöleni” ile şairlerimizi ilimizde ağırlamak istiyoruz. Tokat, Cahit Külebi’nin memleketi. Türkçemizi en güzel kullanan şairlerimizden. Şiir bizim sanatımızın zirvesi. Tokat’ta şiir konuşulacak.”
Yıllık etkinlik takviminin yakında paylaşılacağı açıklanan toplantı, Şube Başkanı Ali Bal’ın toplatıya katılan Yönetim Kurulu Üyeleri’ne teşekkürü ile sona erdi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 26.10.2021
Güncelleme Tarihi : 26.10.2021