AŞURE BİZİ BİRLEŞTİRİYOR

10.8.2022
360 kez Okunmuştur.

Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneğinde ve Merhamet Teşkilatı, BM, UNHCR işbirliğinde aşure etkinliği yapıldı. Proje konağında gerçekleştirilen programda mültecilerle beraber yapılan aşure komşu esnaflara dağıtıldı.

Birlik ve beraberliğin en güzel örneğinin Aşure olduğunu ifade eden Merhamet Teşkilatı İl Başkanı Selahattin Alaçam, “Toplumların, milletlerin zor zamanları oluyor. Bu zor zamanlarda bir din büyüğü, bazen bir imam, bazen bir dede toplumun önüne çıkarak birlik beraberlik çağrısı yapıyor ve bu şekilde hayra, güzelliğe davet ediyorlar. Türkiye’nin her yerinde aşure törenleri düzenleniyor. Bu aşure bir kültür, toplumu birleştirmesi, kanalize etmesi bakımından birliğimize, dirliğimize büyük ferahlık veriyor” dedi.

“KAPIMIZ DA GÖNLÜMÜZ DE HERKESE AÇIK”

“AŞURE BİRLİK VE BERABERLİĞİN GELENEĞİ”

MİLLETLERİ AYAKTA TUTAN KÜLTÜRLERİDİR”

Anadolu kültürünün, İslam kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu belirten Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği Başkan Fatma Dinçer, ``Milletleri ayakta tutan en önemli husus kültürleridir. Sahip olduğumuz bir sürü zenginliğimiz var. Doğal zenginliklerimiz, ekonomik zenginliklerimiz fakat bunların hepsinin önünde bir kültürel zenginliğe ihtiyaç var. Anadolu coğrafyasında yaşayan, bin yıldır bu coğrafyanın sahibi olan bizler de bu coğrafyada geliştirdiğimiz kültürle ayaktayız. Bu kültür içerisinde hiç şüphesiz Ehlibeyt sevgisini ve aşureye ait olarak değerlerimize duyduğumuz saygının çok önemli bir yeri var. Anadolu coğrafyasının bize yurt olmasında, Ahmet Yesevi’nin talebelerinden, Yunus Emre’den, Hacı Bektaş-i Veli’den, Şeyh Edebali’den öğrenilen bir sürü öğretinin içerisinde biz burada yeni bir kültür oluşturmuşuz. Anadolu kültürü, İslamiyet kültürü içerisinde çok farklı bir yere sahip. Bu kültür içerisinde hiç şüphesiz Ehlibeyt sevgisinin ve Muharrem Ayı’nın önemli bir yeri var. Hz. Adem’den Hz. Nuh’a, Hz. İbrahim’den Peygamberimiz Hz. Muhammed’e ve Efendimiz Hz. Hüseyin’e kadar aşure ayı içerisinde yaşadığımız bize örnek olan, yol gösteren bir sürü hadise var. Bunların bazıları bizi sevindirdi, bazıları bizi üzdü. Hz. İbrahim’in ateşten kurtulması bizi sevindirdi, Hz. Hüseyin’in şehit edilmesi ise bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi üzdü. Bu kültür bizi bir araya getirecek. Bir olmamızı, diri olmamızı, iri olmamızı sağlayan bu kültürdür” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 10.08.2022
Güncelleme Tarihi : 10.08.2022